– Vi blev kallade till akuten för att klippa av en ring från ett finger. Det var en man som satt på sig sin ring och insett att den var för liten och fastnade, säger Andreas Åsberg, Räddningstjänsten Varberg.
Inte unikt
Det var inte första gången som Räddningstjänsten i Varberg får besöka akutmottagningen för ett uppdrag att avlägsna en ring som fastnat.
– Vi har ju verktyg till sådant här. Vi inledde med att försöka klippa bort ringen men det var så kraftigt material så vi fick avbryta. Fingret var så irriterat att de var tvungna att avvakta till svullnaden hade gått ned. Vi gick bet, säger Andreas Åsberg.
Mannen fick lämna akutmottagningen, odramatiskt, med ringen fortfarande runt fingret. Han skulle enligt uppgift söka hjälp hos någon med ännu bättre verktyg.
Tips
En av våra läsare har tipsat oss om en metod att ta bort ringar som fastnat på fingret.