Under lördagen kommer bland annat simhallarna i Kungsbacka och Helsingborg hållas öppet där allmänheten bjuds in för att få hjälp och inspiration av olympiska simmare.
– Det är svårt att leva i Sverige om du inte kan simma. Det finns ju vatten överallt, både vid kusten och alla sjöar inne i landet. Det är både farligt och även socialt hämmande att inte kunna simma, säger Peter Sikén, klubbchef för Kungsbacka simsällskap.
”Många badar mer än de simmar”
Satsningen Simma Sverige är en uppföljning av en kampanj som Sveriges Olympiska Kommitté hade tillsammans med Svenska Simförbundet under OS i Rio. Kampanjen handlade då om att profilera OS-stjärnorna i simlandslaget. Nu vill de fokusera på att vem som helst, utifrån sina egna förutsättningar, kan bli sin egen simhjälte.
– Det finns en tendens att man badar mer än simmar när man åker till simhallen. Vi vill berätta att det är ett roligt sätt att umgås och uppmuntra simning som motionsform, säger Frida Keane, projektledare för Simma Sverige.
OS-stjärnor på plats
I Kungsbacka kommer OS-simmaren Ida Marko-Varga att finnas på plats och i Helsingborg kommer Sophie Hansson att vara med och hålla i utbildningar.
– Jag kommer ihåg hur häftigt det var när jag i elvaårsåldern fick träffa OS-medaljören Bengt Baron. Jag hoppas att de som kommer under lördagen får en upplevelse. Vi hoppas på bra tryck i simhallarna nu när det första dagen på höstlovet, säger Frida Keane.
– Jag hoppas att många tar chansen att prata med Ida i Kungsbacka, menar Peter Sikén och fortsätter: Det är även ett bra tillfälle att komma och testa sina simkunskaper. Många vuxna kanske tog simborgarmärket som barn, men inte simmat särskilt mycket sedan dess.
Om Simma Sverige
Initiativet Simma Sverige startades 2013 med syftet att öka intresset för simning som motionsform samt öka simkunnigheten. Till år 2020 är målet att initiativet ska ha engagerat och inspirerat över 120 000 svenskar till en aktivare livsstil.
Källa: Simma Sverige