Den som tänkt sig dricka en burk Pepsi Max kan få en rejäl överraskning. 1 872 burkar som levererats från Carlsberg i Falkenberg till Lidl-butiker i södra Sverige innehåller i stället drycken Xide Citrus Fizz med en alkoholhalt på 4,5 procent. Det är burkar som har bäst före datum den 4 augusti 2014 det gäller. Carlsberg Sverige ser mycket allvarligt på händelsen och gör nu en återkallelse samt har inlett en intern utredning.
– Vi beklagar det inträffade och det obehag detta kan ha medfört. Vi ser mycket allvarligt på detta och har därför initierat en internutredning, skriver Henric Byström, kommunikationschef på Carlsberg Sverige, i ett pressmeddelande.
Carlsberg påpekar dock att det lär vara svårt att få i sig drycken av misstag. Den färdigblandade drinken Xide Citrus Fizz är nämligen ljus till färgen till skillnad från Pepsi Max som är mörk.