Företaget arbetar med IT-system och verktyg som ska upptäcka och förhindra onlineförsäljning av piratkopior. Medarbetarna på kontoret i Halmstad jobbar dagligen med de här frågorna och flera av dem besökte Halmstad stadsfest privat i helgen reagerade starkt.
– Jag kan inte säga varje stånd, men vartannat åtminstone sålde i alla fall piratkopierade varor som solglasögon, kepsar och skor, säger Lella Bräuner på företaget.
Arrangör: ”Det var ingen som sa någonting”
Marknadsstånden var en del av Halmstad stadsfest som också erbjöd bland annat musik och tivoli.
Bakom arrangemanget ligger Halmstadföretaget European Fun Fair som hade tillstånd av Halmstad kommun att nyttja centrala delar av stan.
Arrangören Kevin Andreasson säger till SVT Nyheter Halland att han inte hade en aning om att det såldes piratkopior på stadsfesten.
– Det var ingen som sa någonting under hela tiden som festivalen var igång, vilket är synd, för i så fall hade vi polisanmält. Det är ju olagligt, säger han till SVT i en telefonintervju.