Delad bild. Till vänster: löpare i en upplyst tunnel, en servicetunnel intill Varbergstunneln. Till höger: intervju under löptävling utomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
2,7 kilometer genom tunneln. Se när SVT:s reporter provspringer banan inför Tunnelloppet tillsammans med funktionärer. På lördag står 6 000 på startlinjen. Foto: SVT

Så blir det att springa Tunnelloppet i Varberg – SVT:s reporter testar banan

Uppdaterad
Publicerad

”Ett historiskt event.” Så beskrivs Tunnelloppet som hålls i Varberg på lördag. Häng med när SVT:s reporter testspringer sträckan tillsammans med funktionärer som delar med sig av tips.

Grus, asfalt och kuperat. Det nästan en mil långa loppet kommer att bjuda på det mesta. Även temperaturskillnader mellan den kyliga luften i tunneln och sol längs strandpromenaden.

Men att klä sig varmt är ingen bra idé, tipsar funktionären Louise Lind om. Hon var en av arrangörerna som var med när vid testlöpningen inför loppet.

Bygget av Varbergstunneln

– Jag tänker T-shirt och shorts, det blir nog bra, säger hon.

Unikt lopp inviger Varbergstunneln

6 000 löpare kommer springa genom Varbergstunneln i det unika engångsloppet. Själva banan går längs servicetunneln, men det kommer inte att bli trångt, lovar arrangören Björn Nilsson från OK Nackhe.

Tunneln invigs för tågtrafik den 14 juli. Efter det förväntas inte några fler löplopp kunna genomföras där.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Bygget av Varbergstunneln

Mer i ämnet