– Jag kan knappt förstå att det är sant. Det känns galet att min macka har blivit vald till Sveriges bästa macka. Jag har alltid haft ett stort matlagningsintresse och ett särskilt intresse för mackor. Att alla år av bakning nu ger utdelning känns helt fantastiskt. Jag vill att alla hemma ska få ta del av min mästerskapsmacka, säger Johan Blidberg i ett pressmeddelande.
Juryns motivering lyder: ”Med ett perfekt hantverk, i alla delar, imponerar din macka stort. Smakerna och de olika beståndsdelarna är traditionella, enkla och rena, men på samma gång innovativa. En enkel macka – med avancerat handlag. Helt enkelt.”
Det är trettonde året i rad som Mack-SM arrangeras och bakom tävlingen står Sveriges bagare & konditorer som arrangerar Mack-SM. I årets tävling i som avgjordes på en mässa i Stoickholm på torsdagen, tävlade åtta finalister. Deras uppgift var att göra klart 20 mackor var på 45 minuter. Mackorna bedömdes sedan av en jury utefter nytänkande, smak, utseende, tillvägagångssätt och ekonomi.
– Brödtrenden är här för att stanna. Runt om i landet köper fler och fler konditorigäster gärna matiga och varierade lunchmackor. Denna trend märktes tydligt av i årets final där mackorna bjöd på spännande och nytänkande smakkombinationer som passar utmärkt för en bra lunchmacka, säger Martin Lundell, VD på branschorganisationen Sveriges bagare och konditorer i ett pressmeddelande.
Resultat Mack-SM
Vinnare: Johan Blidberg från Solhaga Stenugnsbageri, Slöinge, med ”Susedalen”
Andra plats: Petter Oscarsson från Skeppshandelns Stenugnsbageri, Köping, med ”Höstäpplen”
Tredje plats: Ebba Waldenström från Magnus Johansson Bageri & Konditori, Stockholm, med ”En världsomsegling”
Delad fjärdeplats: Ida Andersson från Café Tre G, Karlskrona, med ”Jordnära”
Lena Wireskog från Lennarts Konditori AB Eksjö, Eksjö, med ”Lingonröda tuvor”
Marica Lundberg från Estvalls Bageri, Moheda, med ”Småländsk jaktmacka”
Marika Karlsson från Sockerbagarnas delikatesser, Norrköping, med ”Pan de Iberico”
Sara Molin från Hansens Café & Bageri, Sandviken, med ”Kyckling BLP”
Recept för 10 ”Susedalen”
1000 g vatten
1400 g lantvete
200 g emmer
45 g havssalt
300 g aktiv surdeg
Gör såhär:
Blanda alla ingredienser för hand och låt stå i en timme. Knåda ihop degen snabbt och ordentligt. Vik den en gång per timme tre gånger. Baka ut degen till önskade limpor och ställ kallt.
Gör bondostomeletten genom att blanda allt och baka av i kapselplåt i 150 grader i 45-50 min.
Stek kantarellerna i smör eller olja. Mixa dem med äggula, senap, salt, peppar och vinäger. Blanda i oljan långsamt så att en krämig majonnäs bildas. Blir den för tjock, ta i några droppar vatten.
Gör skogspickles genom att koka upp och blanda ihop socker, ättika och vatten. Slå över trattkantarellerna. Skiva löken och lägg i lagen. Svartkålen skärs i lagom bitar och läggs i tillsammans med lingonen precis före servering.
Fyllning
Bondostomelett
12 st ägg
1000 g mjölk
500 g grädde
8 g svartpeppar
17 g salt
400 g riven bondost (Alt. annan lagrad ost)
Bondostomelett
15 g smör eller olja
50 g äggula
15 g dijonsenap
10 g rödvinsvinäger
300 g rapsolja
8 g salt
4 g svartpeppar
Skogspickles
50 g ättika
100 g socker
150 g vatten
100 g torkade trattkantareller
1 st rödlök
Några blad svartkål (Alt. grönkål)
50 g lingon
Rökta hasselnötter
80 g hasselnötter
15 g rökt salt (Finns i välsorterade livsmedelsbutiker)
10 g vatten
Topping
Harsyra
Rosta hasselnötterna i torr panna tillsammans med saltet. Slå på vattnet och låt det koka bort medan du skakar pannan. Nötterna ska bli snövita.
Montering:
– Rosta brödet.
– Lägg på en bit omelett.
– Spritsa på kantarellmajonnäs.
– Lägg på svamp, kål, lök och lingon.
– Garnera med nötter och harsyra.