Tidigt på tisdagsmorgonen vaknade Stefan Lindahl av att det small i grannhuset – och snart knackade det på dörren. Utanför stod polisen och sa att han och hans fru genast måste lämna huset tillsammans med alla andra som bor i de tre längor som ligger närmast den som brandhärjades.
– Polisen sa att det brann i grannhuset och att det kunde sprida sig.
Grannar fixade kaffe
De fick med sig sina hundar och några flaskor läsk och sprang ut. Men sina katter fick de lämna kvar och nu håller de tummarna för att de har det bra.
När vi träffas sitter de på stolar precis utanför polisens avspärrningar och tittar på sitt hus. Snälla grannar har fixat kaffe och håller det tillfälligt hemlösa paret sällskap.
– Men nu har vi precis fått besked om att vi snart får gå in igen, det känns väldigt skönt, säger Stefan Lindahl.