Slåss bläckfiskarna eller tycker de bara om varandra väldigt väldigt mycket..? Den frågan ställde man sig på Øresundsakvariet i Helsingør under helgen efter att personal noterat att bläckfiskarna var... ovanligt närgångna.
Säkra på sin sak
Experterna på akvariet verkar dock säkra på vad det är för akt som fångats film – det handlar om gammalt hederligt bläckfisksex.
Men att bläckfiskar fått ihop det i akvariet i Helsingør hör inte till vanligheterna. Det har faktiskt aldrig hänt förrut. Den ovanliga älskogen har fått Øresundsakvariets personal att ringa runt till andra akvarier i Skandinavien och Tyskland.
– Det gjorde vi för att höra om någon har upplevt att bläckfiskarna ynglat. Men det är ingen annan som har observerat det, säger akvarie- och museumchefen och marinbiologen Jens P. Jeppesen till Øresundsakvariets sajt.
Små svarta ägg
Så när får man då svar på om det blir bläckfiskbebisar eller inte? Inom ett par veckor bör det finnas små svarta ägg. Äggen kommer därefter att kläckas inom tre veckor.
– Det är sinnesjukt stort. Jag tror inte att djurskötarna kan tänka sig något större, säger Jens P. Jeppesen.