Väg 111 vid Brohult åter öppen efter olycka

Uppdaterad
Publicerad

Strax före klockan 15 kolliderade två personbilar vid Brohultrondellen i Helsingborg. Vägen stängdes av för södergående trafik men kunde åter öppnas strax efter 15.30.

– Det är två personbilar som kolliderat inne i Brohultsrondellen. En person ska vara kvar i bilen, men ambulans är på väg, sade Lennart Linderos på Räddningstjänsten Skåne Nordväst.

Enligt räddningstjänsten var två personer inblandade i olyckan.

– Det ska ha varit en rejäl smäll på platsen. Den ena föraren är ute ur bilen.

Vid 15.08 var den andra föraren fortfarande kvar i bilen och behövde klippas ut.

Avfarten till väg 111 för södergående trafik var avstängd tills vidare, men vid 15.30 var det åter full framkomlighet på vägen, dock med längre köer som följd.

– Båda förarna fördes med ambulans till Helsingborgs lasarett, sade Lennart Linderos på Räddningstjänsten.

Övriga omständigheter kring olyckan är fortfarande oklara.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.