Astma behöver inte vara astma

Uppdaterad
Publicerad

ÖSTERSUND Elitskidåkare med ansträngningsastma behöver inte nödvändigtvis ha just astma. En ny studie visar att det ofta rör sig om överansträngning.

-En skidåkare på elitnivå andas in upp till 200 liter kall, torr luft per minut under träning och tävling. Precis som kroppen ibland säger ifrån och blir övertränad av långvarig, hård fysisk träning är det rimligt att luftrören i perioder protesterar, säger Nikolai Stenfors som genomfört studien vid Östersunds sjukhus.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.