Totalt delar Sveriges alla kommuner på 200 miljoner kronor till sommarlovsaktiviteter. De delas ut av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällefrågor. Pengarna kom in på kommunens konto i slutet av maj.
Många aktiviteter
Tidigare somrar har det funnits några kostnadsfria aktiviteter men i år blir det fler. Några av aktiviteterna som kommer vara gratis är bland annat teater, bad på Storsjöbadet, djur och kulgården och aktiviteter på fritidsgårdarna som meddelas senare.
– Jag tror att det här kommer bli jättebra. Det är många barn som lever under tuffa förhållanden och har det knapert ekonomiskt. Nu får barnen chansen att göra roliga grejer gratis, istället för att sitta hemma. Dessutom har barnen busskort så de kan resa till de roliga grejerna, säger kultursamordnare Lena Byström.
För integrationen
Johan Palm, förvaltningschef på kultur- och fritidsnämnden, menar att det hela handlar om integration.
– Vår förhoppning är att aktiviteterna ska bidra till barn och unga från olika områden i kommunen och med olika bakgrunder ska mötas och lära känna varandra, säger han i ett pressmeddelande.
Ett årligt bidrag
Senare kommer kommunen redovisa hur sommaren varit för barnen och ungdomarna.
– Det är sannolikt att liknande bidrag kommer i framtiden under somrarna igen, från staten. Om vi får pengarna lite tidigare nästa gång har vi i framtiden möjlighet att fördela detta tidigare och göra det ännu bättre, säger Lena Byström, kultursamordnare.