Att jaga älg är för många älgjägare en kostsam historia, och för några jaktlag i Härjedalen kommer det nu bli ännu värre. Sveaskog chockhöjer arrendeavgifterna.
– De påstår att de vill locka yngre jägare, men hur det ska lyckas med högre avgifter har vi svårt att förstå säger Kjell Tjärnås, ordförande för Jägareförbundet Härjedalens jaktvårdskrets.
För vissa jaktlag blir det en höjning på flera hundra procent och nu känner Jägareförbundet en oro för att många jägare inte längre ska ha råd att jaga.
– Jag vet att flera jaktlag förhandlar om en sänkning, och ett jaktlag i Sveg ska visst ha lyckats tillfälligt. Nästa år får de dock betala den nya avgiften säger Kjell Tjärnås.
På Sveaskog säger man att det handlar om tillgång och efterfrågan, att avgifterna i området varit för låga tidigare.
– Det är många jägare som står på kö för att få jaga och vill man jaga får man betala säger Anna Waxin på Sveaskog till Länstidningen.