Coop centralt har prioriterat att hjälpa de stora butikerna, även i Storlien har man kunnat öppna under måndagsmorgonen.
– Vi håller som bäst på att få igång kassalinjerna, berättade Stora Coops butikschef Maria Munk vid 9-tiden på måndagsmorgonen.
På Stora Coop hade fyra kassalinjer kommit igång på måndagsförmiddagen men man jobbade vidare för att få kassorna att exempelvis registrera rabatter. Affärernas självscaninng-service fungerar inte.
Går att handla online
Ännu finns inget besked om när de mindre butikerna kan komma igång men på många mindre affärer går det fortfarande att beställa sina varor på internet för upphämtning. Detta är bland annat möjligt på orter såsom Åre, Sveg, Strömsund och Hammarstrand. Det är dock oklart när affärskedjan kan återgå till ett normalläge.
– Det är alldeles för tidigt att säga, vi jobbar butik för butik just nu, säger Rebecca Göransson, presstalesperson på Coop Nord.
I klippet ovan kan du höra hur Stora Coop i Östersund hanterar situationen efter it-attacken.