Arkivbild läkare Foto: Cleis Nordfjell, TT

EKG kontrollerades inte – patient avled

Publicerad

Trots att ett EKG hade tagits, så missade en hälsocentral i Jämtlands län att en patient hade hjärtinfarkt och patienten avled några timmar senare. Händelsen har nu anmälts till Inspektionen för vård och omsorg.

Patienten var nyinflyttad i länet och besökte hälsocentralen för kontroll och omläggning av ett bensår. Några dagar senare har patienten ett inbokat besök hos en läkare och ett EKG tas inför det besöket.

EKG:ets automattolkning visar misstanke om hjärtinfarkt, men det upptäcks aldrig eftersom EKG:et inte kontrolleras direkt utan läggs till den läkare som ska ha patienten några dagar senare.

Avled efter besöket

Fem timmar efter besöket på hälsocentralen får patienten hjärtstopp i hemmet och avlider.

Efteråt granskas EKG och patienten bedöms ha avlidit av akut hjärtinfarkt.

Det hela inträffade hösten 2018.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.