Gå direkt till textinnehållet
Skoleleverna i klasserna 4-6 från Fåker skola får gå kvar i Brunflo resten av skolåret. Det föreslås nu till barn-och utbildningsnämnden i Östersund Foto: Lukas Johansson/SVT

Fåkereleverna får gå kvar i Brunflo hela läsåret

Uppdaterad
Publicerad

De 22 eleverna i årskurserna 4-6 som flyttats från skolan i Fåker till Kastalskolan i Brunflo föreslås gå kvar där resten av skolåret.
Efter ett föräldramöte förra veckan föreslås det till barn- och utbildningsnämnden.

Förslaget är att eleverna skrivs in på Kastalskolan och blir en del av samma klass och organisation som övriga elever där.

Det innebär också att alla elever från Fåker erbjuds skolskjuts till och från Kastalskolan.

Östersunds skolor i omorganisation

Det var från den 17 november som samtliga elever i årskurserna 4, 5 och 6 i Fåker akut flyttades till Kastalskolan i Brunflo eftersom det helt saknades lärare.

Vid ett föräldramöte förra veckan var de flesta föräldrarna angelägna om att deras barn garanteras undervisning och skola av hög kvalitet.

Nedan ser du ett klipp från föräldarmötet.

Åsa Wallgren på möte om Fåkers skolas flytt, fullt med föräldrar och politiker i lokalen

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Det var fullsatt när föräldrarna till barn i Fåkers skola fick träffa kommunpolitikerna under tisdagskvällen för att få svar på frågor om flytten till Kastal. Åsa Wallgren var nöjd med mötet. Foto: Maria Harning/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Östersunds skolor i omorganisation

Mer i ämnet