I den nya modellen kommer biljettpriset baseras på hur många zoner man passerar, vilket i de flesta fall kommer det innebära ett lägre pris för resenärerna menar man från Länstrafiken.
– De långa eller mellanlånga resorna är med dagens system väldigt dyra, vilket inte skapar ett incitament att välja kollektivtrafiken framför bilen. Det nya systemet blir mer jämlikt och rättvist för resenärer i hela länet, säger Jenny Sellsve (S), ordförande för Kollektivtrafiknämnden i Region Jämtland Härjedalen.
Vill stimulera kollektivt resande
Samtidigt som man inför zonsystemet så införs också en senior- och studentrabatt på 35 procent. På det stora hela innebär inte det nya systemet någon större skillnad för länstrafikens ekonomi, säger Jenny Sellsve. Men målet är att stimulera att fler åker kollektivt och därmed också öka intäkterna över tid.
Men för resenärer som bor nära zongränser kan det dock innebära ett högre biljettpris än idag. Till exempel för boende i Brunflo och Ås som reser till och från Östersund, som i det nya systemet blir en egen zon.
– Vi måste se till helheten, och att några får betala lite mer än idag gör att vi kan erbjuda ett förmånligt pris för alla i runtom i länet.