Framtiden avgörs i dag

Uppdaterad
Publicerad

STOCKHOLM/SVEG I dag har snöskotertillverkaren SnoWolverine Group bolagsstämma. Då kommer framtiden för bolaget att avgöras. Ekonomin är ytterst ansträngd och den tidigare vd:n och huvudägaren är misstänkt för grova ekonomiska brott.

För fem år sen öppnade Snowolverine sin skoterfabrik i Sveg. Här skulle göras en svensk superskoter och framtiden såg ljus ut. Men nu ser situationen annorlunda ut.

Idag är företaget uppdelat i två bolag – moderbolaget Snowolverine group ab och det helägda dotterbolaget Svegs Produktion AB. Båda bolagen är i ekonomiska svårigheter.

Åtalet kring Sno Wolverine 2013

Misstänkt för grovt bedrägeri

Snowolverine Groups förra vd är misstänkt för att ha plundrat bolaget på pengar och Ekobrottsmyndigheten har inlett en förundersökning om grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott.

Polisen gjorde också i slutet av mars en husrannsakan hos dotterbolaget Svegs Produktion. Förundersökningen inleddes i ett krävt läge. Snowolverine Group stod precis i begrepp att göra en nyemission för att få in kapital. Den ställdes då in.

Dotterbolaget Svegs Produktion har också ett kärvt ekonomiskt läge. Företaget är begärt i konkurs av hyresvärden på grund av obetalda hyror.

Föreslår avveckling av Svegs Produktion

I dag håller SnoWolverine Group AB bolagsstämma. Och inför stämman så föreslår styrelsen att det konkurshotade dotterbolaget Svegs Produktion avvecklas. Maskinparken och inventarier ska säljas. Genom att själva avveckla bolaget så kan de viktiga patenten och konstruktionsritningarna till skotermodellerna räddas kvar i moderbolaget.

Styrelsen föreslår att pengarna som man får in vid en försäljning ska användas till att betala tillbaka en del av de villkorade bidrag och lån som bolaget har fått. Bland andra så har Länsstyrelsen i Jämtland givit bolaget 9,3 miljoner kronor i bidrag och ca 400 000 i lån.

Men styrelsen för Snowolverine har inte gett upp tanken på en svensktillverkad snöskoter. Förhoppningarna är att företaget ska hitta en partner att fortsätta produktutvecklingen med.

I eftermiddag får aktieägarna säga sitt – om de vill gå på styrelsens linje eller om de beslutar att SnoWolverine Group AB ska gå i likvidation.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Åtalet kring Sno Wolverine 2013

Mer i ämnet