För 16:e året anordnas Guldgalan för företagen i Jämtland Härjedalen. Arrangemanget har vuxit genom åren och många priser delas ut under galakvälllen.
Stärker företagandet
Ett av de tyngsta är Årets företagare, där det i varje kommun nomineras varsitt bidrag till länstävlingen. Förra årets vinnare, Åre Chokladfabrik, är väletablerade sedan länge i länet och har ett tjugotal anställda. Enligt en av grundarna, Eva-Lena Grape, har priset varit viktigt inte minst för de anställda.
– Vi är en hantverksmässig verksamhet och hade vi inte en bra personalstab hade vi inte kommit dit vi är idag. Beröm mår alla bra av och genom att vinna priset skapade vi en stark union. Det är väldigt bra teambuilding, säger hon till SVT Nyheter Jämtland.
Vad har priset betytt för er verksamhet?
– Jag tror inte nödvändigtvis att man växer som företag bara för att man vinner ett pris, men man växer inuti. Det skapar självförtroende. Jag tror det stärker företagandet och gör att man satsar lite till, vågar lite till, säger Eva-Lena Grape.
Gör skillnad
Åre Chokladfabrik gick efter sin utmärkelse i Jämtlands län vidare till riksfinalen Årets företagare och slutade trea. Eva-Lena Grape är övertygad om att galan är betydelsefull för Jämtland och Härjedalen.
– Den lyser upp vad bra företagen är för bygden och visar vilken skillnad man kan göra som företagare, säger hon.
Totalt delas olika 14 priser ut på Guldgalan som i år arrangeras i Östersund på torsdag 10 november.
Årets företagare Jämtland Härjedalen 2009-2015
- 2015 Åre Chokladfabrik
- 2014 Moxter AB
- 2013 C Hallströms verkstäder
- 2012 Extra Evil Distribution AB
- 2011 Liftbyggarna AB
- 2010 Trangia
- 2009 Östersunds Auktionsverk
Priset Årets företagare delas ut av Företagarna. Andra priser är till exempel Årets innovatör, Årets turismföretagare och Sven O Perssons hederspris för föredömlig företagargärning.
källa: Guldgalan