Gymnasiet i Bispgården ser positivt på framtiden trots Zepros flytt
Under lördagen höll Jämtlands Gymnasium i Bispgården öppet hus tillsammans med Lärcentrum och vuxenutbildningen. Det är ett årligen återkommande arrangemang på en ort som nu drabbas hårt när den största arbetsgivaren, Zepro, ska flytta verksamheten.
Till ljudet av EPA-dunk och doften av nystekta kolbullar strömmade besökare in till Jämtlands Gymnasium i Bispgården. De höll öppet hus tillsammans med Lärcentrum och Vuxenenutbildningen.
– Vi vill visa upp verksamheten för lokalbefolkningen, familjer och alla som är intresserad, säger läraren Michael Selander.
I januari stod det klart att Bispgårdens största privata arbetsgivare, Zepro, ska flytta verksamheten till en fabrik i Polen och därmed kommer gymnasieskolans industritekniska program gå minste om en samarbetspartner som kunnat erbjuda både praktikplatser och en hel del anställningar genom åren.
– Jag hoppas ju på jobb efter examen men det är synd att Z-lyften (Zepro) läggs ner, säger eleven Leo Mattsson från Överammer.
Nytändning för skolan
Men paradoxalt nog kan Zepros flytt innebära någon form av nytändning för gymnasieskolan, det tror Stig-Allan Bergman, som också är lärare på det industritekniska programmet.
– Det är ju tråkigt för alla men jag tycker ändå att man ser en positiv anda. Vi på skolan har resonerat att vi kanske måste bredda oss lite grann. Inom hantverksyrken som rörmokare och elektriker saknas det ju folk.
SVT: – Så det här kan bli en utveckling för skolan?
– Ja, absolut.
Se mer från dagen i videoklippet ovan.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.