Skolan i Hallen får sätta upp blå 30-skyltar vid vägarna runt skolan. Det har Trafikverket nu gjort tydligt. Foto: Google Earth & Trafikverket

Hallen får sätta upp egna skyltar runt skola

Uppdaterad
Publicerad

Trafikverket har inget emot att vägföreningen i Hallen sätter upp egna skyltar med rekommenderat hastighet på max 30 km i timmen.

Det säger Trafikverket i en kommentar till vår nyhetsrapportering.

Vi har rapporterat att vägföreningen i Hallen velat sänka hastigheten i byn framför allt vid skolan och att dom nu själva tänkte sätta upp en skylt om rekommenderad hastighet på 30 km i timmen utan att samråda med Trafikverket.

Får sätta upp blå skylt

På Trafikverket säger man nu att vägföreningen är i sin fulla rätt att sätta upp den blå fyrkantiga skylten med texten max 30 km /tim – och att man vill samråda för att uppmana dom att komplettera med en hastighetsdämpande åtgärd, till exempel ett fartgupp.

– Det är inte säkert att en skylt i sig sänker hastigheten, säger Charlotta Selander som är trafikingenjör på Trafikverket.

– Trafikverket har i sitt yttrande till Länsstyrelsen informerat om att vägföreningen kan använda det här märket (som heter:  rekommenderad lägre hastighet om 30 kilometer i timmen) tillsammans med fysiska åtgärder, säger Charlotta Selander.

Gammal 30-skylt gäller inte

Vi har i vår rapportering visat en annan sorts skylt, en gammal 30-skylt som finns nära skolan idag, ett förbudsmärke som inte gäller.

Att sätta upp ett förbudsmärke kräver enligt Trafikförordningen en lokal trafikföreskrift och någon sådan finns idag inte för dessa enskilda vägar i Hallen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.