Här är sporterna som kan påverkas av de nya planerna för Röstberget

Uppdaterad
Publicerad

Planerna på att bebygga norra sidan av Röstberget som sluttar mot Ljusnan kan begränsa idrottsaktiviteterna på Röstberget. Det menar Funäsdalens IF som har runt 60 barn i veckan som tränar på Röstberget.

– Det är en ganska stor verksamhet som blir berörd av det här, säger Bobo Bäckström, sekreterare Funäsdalens IF.

Idrottsföreningen tror att längdskidåkningen kan påverkas mycket om Röstberget fylls på med fler bostäder och visst en del av idrottarna i föreningen bor i Bruksvallarna och där bedrivs också skidträning.

– Men vi vill kunna vara på Röstberget också, säger Bobo Bäckström, sekreterare Funäsdalens IF.

Hör i klippet hur idrottsföreningen och lärare tycker att fler sporter kan påverkas om Röstberget fylls med fler bostäder.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.