Foto: Sten Strömgren

Inbrott i Dunderhallen

Uppdaterad
Publicerad

Dunderhallen i Strömsund drabbades av inbrott i helgen. Vandaliseringen av lokalen kan kosta föreningen upp emot 15 000 kronor.

– Jag är ledsen och arg. Detta drabbar en ideell förening som kämpar för varje enkrona, säger Sten Strömgren, ordförande för Strömsund hockey.

Inbrottet skedde någon gång under helgen. Tjuvarna tog godis, kaffeplattor, gobitar och växelkassan. Dessutom slog de sönder rutan till entrédrörren för att ta sig in.

– Vi hoppas att försäkringen täcker det här. Annars får vi ta av pengar som annars skulle använts till den ordinarie verksamheten, säger Sten Strömgren.

En brottsplatsundersökning är gjord av polisen, och de fann DNA och fingeravtryck, enligt Sten Strömgren.

Föreningen diskuterar nu om de ska installera larm för att förhindra att något liknande händer igen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.