Sara Gärdegård och Sofie Nilsson vill hjälpa folk att hitta nya vandringsleder och utflyktsmål genom sin sajt Upptäck Jämtland. Foto: SVT

Besöksmål bortom Blanktjärn och Jämtlandstriangeln – Sofie och Sara hjälper folk att hitta nya smultronställen

Publicerad

Besökstrycket i fjällen är tidvis extremt hårt, när alla vill vara på samma ställen samtidigt. Men det finns många platser bortom de vanliga, mest kända som Blanktjärn och Jämtlandstriangeln. Det vet Sara Gärdegård och Sofie Nilsson som helt ideellt skapat sajten Upptäck Jämtland för att hjälpa andra att hitta nya smultronställen.

Sajten har de också skapat för att själva hitta alternativ till de vanliga vandringslederna och utflyktsmålen, och de har startat en facebookgrupp där intresserade kan utbyta idéer och tips.

– Det är jättekul att se att folk postar bilder och tipsar varandra om vandringsleder och annat. Facebookgruppen har ett jättestort värde, säger Sara Gärdegård.

Båda tjejerna gillar friluftsliv. Sofie Nilsson har bland annat bott i Abisko och jobbat som guide. Sedan en kort tid tillbaka är hon dock bosatt i Östersund. Sara Gärdegård kommer från Orrviken, och har nu flyttat tillbaka till länet efter att ha bott på annat håll under en tid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.