Fyra lärare lämnar Näldens skola i höst. Foto: SVT

Fyra lärare lämnar Näldens skola

Uppdaterad
Publicerad

Blivande elever i klass sex ska gå i Änge skola till hösten. Nu lämnar även fyra lärare skolan.

Skolan i Nälden är trång och beslut finns att flytta de elever som ska börja i klass sex till Änge skola. Anders Jönsson, pappa till två elever på skolan, har tidigare larmat utbildningsminstern Gustav Fridolin om situationen i Nälden genom att skicka iväg ett mejl till ministern.

– Jag skrev detta i ren förtvivlan. Jag bara hoppas att det kanske händer någonting, sa Anders Jönsson till SVT Nyheter Jämtland i en tidigare intervju.

Letar efter lärare

Nu står det även klart att fyra lärare bestämt sig för att lämna skolan.

– En tjänst ska följa med eleverna till Änge skola, säger Susanna Palomaa, verksamhetschef. 

– Vi arbetar nu, fem i tolv, på att fylla de tre vakanser som blir på skolan. Lärarna som lämnar skolan vill gå vidare till andra tjänster inom Krokoms kommun.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.