Person i vit kavaj i ett kontor, människor arbetar vid datorer i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Polisen undersöker nu om Eslövsdådet har gängkopplingar. Hör SVT:s reporter Sofia Yohannes. Foto: SVT

Man från Jämtlands län skjuten i Eslöv – tidigare dömd för stämpling till mord

Uppdaterad
Publicerad

En av de båda männen som sköts i Eslöv på tisdagen och fick livshotande skador är tidigare dömd för brott i Jämtlands län, där han även bodde tills nyligen.

Polisen undersöker nu om Eslövsdådet har gängkopplingar. Enligt uppgift till SVT kan det vara det kriminella nätverket Foxtrot som ligger bakom skjutningen.

Två män skadades i en skottlossning i Eslöv på tisdag eftermiddag. Den ena sköts inomhus och den andra utomhus. Offren är i 25- och 20-årsåldern. Den äldre vårdas för allvarliga skador och läget för den yngre är livshotande, enligt Region Skåne.

Enligt uppgifter till SVT kan det vara det kriminella nätverket Foxtrot som ligger bakom skjutningen i Eslöv. Polisen bekräftar att de undersöker gängkopplingar.

Skjutning i Eslöv

En av de skjutna dömd för allvarligt brott

Det står nu klart att den yngre mannen bott i Jämtlands län fram till september i fjol, då han flyttade till Eslöv i Skåne.

Han är tidigare dömd i Östersunds tingsrätt för stämpling till mord efter att – tillsammans med en kumpan – ha försökt förmå en tredje person att begå ett mord i Sundsvall.

Av förundersökningen som gjordes när polisen utredde misstankarna om stämpling till mord, framgår att de båda männen jämförde olika morduppdrag och ersättning för uppdragen innan de valde att kontakta det kriminella nätverket Foxtrot.

Foxtrot hade då gått ut och meddelat att det fanns ett morduppdrag i Sundsvall som skulle ge en viss ersättning.

Fick två års fängelse 2024

Genom analyser av bland annat krypterade chattar kunde polisen avslöja planeringen. Tanken var att förmå en tonåring – ”nån under 18” – att utföra morduppdraget. Men de båda misslyckades med att övertala den tonåring de tänkt sig som gärningsman och istället avslöjades planerna.

De fälldes i januari 2024 för stämpling till mord då tingsrätten ansåg det bevisat att de försökt förmå en tredje person att utföra ett morduppdrag. Straffet blev två års fängelse vardera.

Båda männen dömdes mot sitt nekande och har överklagat domen till hovrätten. Där har huvudförhandling ännu inte hållits.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skjutning i Eslöv

Mer i ämnet