Arkivbild. Foto: SVT

Man fick krampanfall vid Vinklumpen

Uppdaterad
Publicerad

En man fick ett krampanfall vid Vinklumpen, Föllinge på fredag morgonen. Ambulanshelikopter och fjällräddare skickades till platsen.

Polisen fick in ärendet vid 09.30-tiden på fredag morgonen.

Enligt information från polisen befinner sig mannen sju kilometer ifrån närmaste väg och därför bestämmer man sig för att skicka en ambulanshelikopter till platsen för att om möjligt undsätta mannen.

Fjällräddare larmas till platsen för att biträda vid insatsen om det skulle behövas.

Strax efter klockan 10 meddelar polisen att ambulanshelikoptern har kunnat landa i närheten av var mannen befinner sig och han har nu förts till sjukhus.

– Fjällräddarna har återkallats. De kan behövas om det till exempel är besvärlig terräng men nu behövdes de inte, säger Börje Öhman, kommunikatör på polisens ledningscentral.

Mannens skadeläge är för tillfället oklart.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.