I slutet av förra veckan installerades helt nya lampor i masten. Den nya belysningen ska vara lättare att se för flygplan, vara mer energieffektiv, och kan dessutom reglera ljusstyrkan beroende på om det är natt eller dag, allt för att spara ström.
– Vi har bytt ut de gamla roterande ljusen till nya rundstrålande LED-ljus. Man behöver ju byta den typen av utrustning med jämna mellanrum, och de roterande ljusen innehåller många rörliga delar som kan ställa till problem, säger Marcus Hartmann, kommunikations- och marknadschef på Teracom.
Då är det bättre med ett rundstrålande LED-ljus som håller längre, drar mindre ström och är bättre ur miljösynpunkt, förklarar han.
Inkörningsproblem
Några kanske har märkt att masten ibland börjar blinka helt annorlunda, men det är inte något avancerat system som känner av inkommande flygplan eller liknande:
– Nej, vi har helt enkelt haft lite inkörningsproblem som vi felsöker och försöker lösa så fort som möjligt. Lamporna ska blinka, men inte så intensivt som jag har förstått att de gjort ibland de senaste dagarna, säger Marcus Hartmann.