Östersundshem om dataintrånget – kan inte utesluta att personuppgifter läckt

Uppdaterad
Publicerad

Under fredagen höll Östersundshem en pressträff med anledning av det dataintrång de utsatts för tidigare under veckan. Man håller nu på att återstarta de servrar som utsatts för intrång. Man kan inte utesluta att några personuppgifter läckt ut.

Det meddelade bostadsbolagets vd Kenneth Karlsson under fredagseftermiddagen. I övrigt är man fortsatt fåordig kring exakt hur intrånget skett och om det har kommit genom yttre påverkan. Man hänvisar här till att ärendet är polisanmält och att det är en pågående utredning.

– Vi kan inte utesluta att något har extraherats, alltså att någon kan ha plockat ut data från våra system. Det är något vi håller på och undersöker. Vi vet i dagsläget heller inte om händelsen enkom är riktad mot oss, sa Kenneth Karlsson under pressträffen.

Enligt Kenneth Karlsson vet man inte i nuläget hur kundernas ködagar och liknande påverkas.

Polisen har tidigare uppgett att någon trängt sig in i systemen och skapat ett konto. Man ska även ha försökt installera verktyg för fjärrstyrning och tömt servrar på innehåll.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.