I köket står kocken Kristoffer Åström och tillagar en kålpudding gjord på renköttfärs. Budskapet är att renprodukter kan användas till allt möjligt – inte bara till finare maträtter på restauranger utan även vanlig husmanskost.
Inbjudna under dagarna var bland annat livsmedelsproducenter, samiska förvaltningskommuner och politiker för att inspirera och sprida kunskap om samisk mat och kultur.
Enligt projektledare Ann Sparrock handlar dagarna både om att inspirera och utbilda folk i allmänhet samt men även de offentliga köken.
– Att kommunerna kan erbjuda samisk mat till den samiska befolkningen, säger hon.
I klippet ovan ser du husmanskost tillagas på samiskt vis.
Matkonferensen ”Beapmoeh”
Den samiska matkonferensen ”Beapmoeh” är en del av ett projekt för att utveckla samisk livsmedelsproduktion mot offentliga kök. Projektet drivs av Torsta med finansiering från Jordbruksverket och Region Jämtland Härjedalen.