Foto: SVT

Schweiziskt intresse för vindkraft

Uppdaterad
Publicerad

Den schweiziska banken Credit Suisse, uppges vara intresserade över att köpa Statkrafts vindkraftsprojekt. För någon vecka sedan stoppade ju Statkraft alla sina vindkraftssatsningar i Norden.

Det är den norska tidningen Dagens Naeringsliv som skriver att den schweiziska investmentbanken Credit Suisse är intresserade av att ta över det norska bolaget Statkrafts vindkraftsprojekt.

Den 5 juni meddelade Statkraft att man sätter stopp för planerade vindkraftsprojekt i Norden. I Jämtland och Västernorrland har Statkraft tillsammans med SCA flera vindkraftsprojekt i Strömsund, Ragunda, Bräcke och Sollefteå. Stoppet påverkar planerade vindkraftsparker i länet, uppgav SSVAB. Anledningen är att lönsamheten i vindkraft är för dålig just nu eftersom elpriserna är så låga.

Jakob Norström, VD på SSVAB, säger till SVT Nyheter Jämtland att han inte känner till något om Credit Suisse intresse för Statkraft. Skulle det bli något köp så måste det gå genom SSVAB:s styrelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.