En man, Jim Sundelin, står med varsel t-shirt och blir intervjuad framför Byggnads logotype.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Jim Sundelin, Byggnads regionsordförande. Foto: Eva Danielsson/SVT

Tuffa tider och konkurser i Jämtland – men Byggnads lanserar rekordhög löneökning

Uppdaterad
Publicerad

Det är tuffa tider inom byggbranschen – i Jämtland har det bland annat skett flera konkurser. Samtidigt lanserar fackförbundet Byggnads ett nytt kollektivavtal med rekordhöga löneökningar för sina medlemmar runt om i Sverige.

– Det är inte med byggnadsarbetarnas löner som man räddar kvar jobben, säger Jim Sundelin, ordförande för Byggnads Mellannorrland.

Det nya kollektivavtalet sträcker sig två år framåt och ska ge en rekordhög löneökning på 7,4 procent fram till maj 2025. För en genomsnittlig byggnadsarbetarlön handlar det om en löneökning på cirka 2 800 kr över två år.

– Vi har bara följt det så kallade märket. Vi får inte mer än någon annan, säger Jim Sundelin, ordförande för Byggnads Mellannorrland som har suttit med i förhandlingarna.

I kollektivavtalet höjs också reseersättningen och pensionsavsättningen.

Koll ska motverka kriminalitet

Det ska dessutom bli lättare för facket att kontrollera att kollektivavtalen följs hos arbetsgivare – för att motverka arbetslivskriminalitet.

– Vi har tidigare inte varit överens med arbetsgivare vilka handlingar vi ska få ta del av men nu har vi kommit överens om något som kallas Svensk byggkontroll som gör att vi kan kontrollera att man efterlever gällande kollektivavtal, säger Jim Sundelin.

Hör Jim Sundelin berätta varför man kan göra en rekordhög löneökning trots tuffa tider inom branschen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.