Hör Ahmed Aden från Jönköping berätta om sitt trauma från Somalia och resan mot ett normalt liv. Foto: Gustaf Söderström/SVT

Ahmed har en gevärskula i huvudet – nu är han på väg tillbaka

Uppdaterad
Publicerad

Ahmed Aden är en av de flyktingar som kommit till Jönköpings län med svåra krigsupplevelser. Fyra av hans syskon dödades och han själv träffades av en kula i huvudet vid en attack i Somalia.

Det var 1988, när Ahmed Aden var 19 år, som han och hans familj blev beskjutna i det somaliska inbördeskriget. Ahmed lyckades gömma sig i ett skjul men blev ändå träffad av två kulor. Den ena sitter kvar i huvudet.

I klippet hör du Ahmed berätta om traumat i Somalia och sin resa mot ett normalt liv.

Sängliggande i sju år

1991 flydde Ahmed till Sverige, svårt traumatiserad med posttraumatiska stressyndrom. De första sju åren var han i princip sängliggande. Han har svårt med inlärningen och koncentrationen.

Ahmed deltog senare i kommunens introduktionsprogram för flyktingar och läste SFI i låg takt på Vuxengymnasiet samt på Lernia i sex år.

– Jag sökte många jobb hos olika företag men fick inga svar. Det var en mycket tuff situation.

Lyckades få ett jobb

Ahmed visade stor vilja att förändra sin situation. Sedan 2015 jobbar han som cafébiträde i socialtjänstens verksamhet på Råslätt i Jönköping med lönebidrag från staten.

– Ahmed har haft tur som har fått ett sammanhang att vara i. Många andra får inte den möjligheten till anpassad sysselsättning vilket gör att de fastnar i passivitet. Det krävs mer samverkan av olika parter i samhället för att hjälpa människor med trauma, säger Ivanka Medunic-Vujic, socialsekreterare Jönköpings kommun.

Hit vänder du dig om självmord och psykisk ohälsa:

Mind Självmordslinje: mind.se (chatt) eller tel 90101 kl 00-24

Mind Äldretelefonen: 020-222233

BRIS: Tel 116 111

Jourhavande medmänniska: Tel 08-7021680

Jourhavande präst: Tel 112, kl 21-06

SPES: Tel 020-181800 kl 19-22

Shedo Självskadechatten: sjalvskadechatten.shedo.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.