Coola hästar i Fifflekull

Uppdaterad
Publicerad

Byn har nog haft sina fifflare och brottslingar, men nu finns där hästentusiaster och husarer.

Fiffelkull – en högt belägen bosättning för bovar och bedragare skulle man kunna tänka sig. Men så icke – trots att det faktiskt begåtts en del brott i bygden. Bland annat Fifflekull-mordet i slutet av 1800-talet.

Fifflekull hette tidigare fibblekull, döpt efter blomman Slåtterfibblan. Byn har drygt tio invånare, och är ett centrum för hästar och husarer.

Pilen

Föder upp husarhästar

Husarerna – de lätta, beridna kavalleristerna – försvann från svenska försvaret 1927, men minnet vårdas ömt  på flera håll i Småland och husarmajoren Anders Andersson på  Fifflekull inte bara exercerar med sina kollegor i Hvetlanda skvadron, han är också uppfödare av husarhästar.

– En husarhäst ska vara lydig, och cool – tåla musik, trummor, klamp i backen och mycket folk, berättar husarmajoren Anders Andersson.

Tipsa oss om Ödhult

Nästa vecka beger vi oss till Ödhult. Vad ska vi göra reportage om därifrån? Mejla gärna in tips till smalandsnytt@svt.se.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Pilen

Mer i ämnet