Oönskade lösningen som Region Jönköpings län tvingas ta till: Hyrläkare till vårdcentraler

Uppdaterad
Publicerad

Läkarbristen gör att Region Jönköpings län tvingas ta in hyrläkare till vårdcentralerna. Primärvårdschefen Lotta Larsdotter är tydlig med att hon inte gillar beroendet av hyrläkarna.

Läkarbristen i länet gör att antalet listade patienter per ordinarie fast anställd läkare är väldigt högt på vissa vårdcentraler. I Sävsjö går det över 4 000 listade patienter per distriktsläkare. Där är hyrläkare en förutsättning för att kunna ge patienterna vård.

Max 1 500 listade patienter per läkare

Socialstyrelsen har nyligen gått ut och rekommenderat regionerna att ha maximalt 1 100 listade patienter per läkare. I Region Jönköpings län är det långsiktiga politiska målet att det max ska vara 1 500 listade patienter per anställd distriktsläkare.

Men det menar Charlotta Larsdotter, primärvårdschef Bra Liv, att det inte finns pengar till i dag.

Men vad tycker du om att regionen sätter ett mål som ni inte kan uppnå med nuvarande budget?

– Vi har ett bra samarbete med politiken och sen är det min uppgift att uppfylla det målet så bra vi kan, säger Charlotta Larsdotter.

I klippet hör du varför Charlotta Larsdotter vill få bort hyrläkarna på sikt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.