Ett år sedan flykten – Ukrainare delar med sig av sina känslor

Uppdaterad
Publicerad

Snart är det ett år sedan den storskaliga ryska invasionen av Ukraina inleddes. Flyktingar som bor på Västerhälls äldreboende i Tenhult upplever oro över den pågående situationen i Ukraina.

– Ukrainska folket trodde aldrig att ett krig skulle hända i Ukraina, säger Ludmila Kutsa till SVT Nyheter Jönköping. 

Många ukrainska familjer som flytt kriget hamnade på Västerhälls äldreboende i Tenhult, idag bor 140 personer där. Till SVT berättar de om sina upplevelser.

– Hoppas att Ukraina vinner över Ryssland eftersom ryssarna är ockupanterna. Vi vill känna oss trygga i vårt eget land, berättar Mykola Kutsyi. 

Hör mer om flyktingars känslor och tankar nu efter ett år med kriget i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Jönköpings län och kriget i Ukraina

Mer i ämnet