Bil parkerad på gata, personer står bredvid i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se epa-kortegen som samlades i Stadsparken i Jönköping under onsdagskvällen. Foto: Mattias Landström

Felix, 15, dog efter operation – här hedras han med epa-kortege

Publicerad

Hundratals ungdomar hedrade 15-årige Felix från Jönköping med en kortege under onsdagskvällen. Felix överlevde en allvarlig mopedolycka i höstas men avled förra veckan efter en planerad operation.

Det var i oktober som Felix skadades i en allvarlig mopedolycka i Jönköping. Trots livshotande skador räddades hans liv på sjukhus, något som P4 Jönköping skildrat i en radiodokumentär.

15-årige Felix från Jönköping avled efter en operation. SVT har fått tillåtelse av familjen att publicera en bild på Felix. Foto: Sveriges radio

Felix, som var 15 år, avled förra veckan efter en planerad operation på Universitetssjukhuset i Linköping. Under onsdagskvällen samlades hundratals skolkamrater och ungdomar för att hedra Felix med en kortege i Jönköping.

Dödsfallet är anmält till Inspektionen för vård och omsorg, uppger radiokanalen.

Hundratals ungdomar samlades i Stadsparken i Jönköping. Foto: Mattias Landström
Foto: Mattias Landström
Foto: Mattias Landström
Foto: Mattias Landström
Foto: Mattias Landström
Foto: Mattias Landström

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.