Filmbyn Småland hoppas på rekordsiffror i år
För femte sommaren öppnar Filmbyn i Mariannelund upp portarna och de hoppas på besöksrekord. Bland annat har tyska medier besökt dem inför turistsäsongen.
Turismnäringen i länet gör allt de kan för att locka till sig hemestrare i sommar. I Mariannelund samarbetar företag för att bygden ska bli ett attraktivt besöksmål. Bland annat har Cykla i filmlandskapet utökat sin verksamhet och samarbetar med Filmbyn.
– Filmbyn var ganska anonymt de första åren efter öppningen. Men vi börjar märka att det kommer mer och mer förfrågningar på vilka vi är och hur man kommer hit, säger verksamhetschef Katja Roselli.
Bland annat har tyska medier besökt filmbyn inför sommaren.
– Vi hoppas att Tyskland öppnar upp och att det finns möjlighet för dem att komma hit.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.