Erik Andersson är trött på att vänta på fiber och tycker att landsbygden blir eftersatt. Hör honom berätta i klippet. Foto: SVT / Fredrik Weibull

Erik har väntat på fiber i flera år – uppkopplingen dröjer

Publicerad

På landsbygden utanför Lekeryd i Jönköpings kommun väntar drygt 900 hushåll på att bli uppkopplade på fibernätet. Erik Andersson är en av dem som väntar. Enligt Jönköping Energi är arbetet försenat med över ett år.

Erik Andersson och hustrun Kristina började planera för fiber redan för fem år sedan när de byggde om sitt kök. Men att väntan skulle bli så här lång hade de inte räknat med.

– Vi tänkte att det är nog fixat på ett år. Men så blev det inte, säger Erik Andersson.

”Inte vad vi tänkt oss”

Det är Jönköping Energi som bygger fibernätet utanför Lekeryd och enligt dem beror förseningarna på flera saker. I första läget väntan på EU-bidrag som beviljades i juni 2016.

– Då var det fullt realistiskt att räkna med att vi skulle vara klara den sista december 2018, men andra faktorer har gjort att det inte blivit så, säger Mats Lagervall, optonätchef Jönköping Energi.

Vad till exempel?

– Marken är mycket stenigare och bergigare än vi kunde tänka oss. Och när vi gräver måste vi ha tillstånd och handläggningstiderna hos aktörer som Trafikverket, Sveaskog och privata markägare har varit väldigt långa.

Förstår du om kunderna i det här området är besvikna över att behöva vänta?

– Vi har full förståelse för det och vi är också besvikna. Det här är inte vad vi hade tänkt oss. Det är jättetråkigt och vi kan bara beklaga, säger Mats Lagervall.

Dröjer sju månader till

Erik Andersson fick nyligen ett brev från Jönköping Energi med besked om ytterligare förseningar men med hopp om att det ska finnas fiber om cirka sju månader.

– Det får vi väl tro på. Det har väl aldrig varit så lättgrävt i marken som nu så det är väl bara att mobilisera maskinerna och komma igång och gräva, säger Erik Andersson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.