Kjell Lundgren, klubbchef i J-Södra, skrattar till när han jämför klubbens ekonomi med MFF. Foto: SVT/TT

J-Södra måste öka intäkterna stort

Uppdaterad
Publicerad

Snart spelar Jönköpings Södra första allsvenska hemmamatchen mot Malmö FF. Men det är ett lag som har mer än 14 gånger högre omsättning än J-Södra. Och intäkterna är viktiga för att ett lag ska klara sig kvar i allsvenskan.

På Stadsparksvallen byggs nu läktare på båda kortsidorna inför den allsvenska hemmapremiären mot Malmö FF.

Just den här kostnaden betalar Jönköpings kommun till stor del, men när Jönköpings Södra nu ska försöka hålla sig kvar i allsvenskan ställs de inför klubbar med helt andra ekonomiska muskler.

Jönköpings Södra i allsvenskan

– Jag hörde att MFF nu passerar en halv miljard i omsättning och vi är inte ens uppe i 50 miljoner. Det är verkligen ett David och Goliat-möte ekonomiskt sett, säger Kjell Lundgren, klubbchef för J-Södra.

Och trots att J-Södra har som ambition att öka sina intäkter befinner sig storstadsklubbarna som exempelvis MFF, AIK och IFK Göteborg i en helt annan ekonomisk verklighet.

– Vi har mycket svårare att attrahera de bästa spelarna och vi har heller inte möjlighet att köpa in de spelare vi vill ha, säger Kjell Lundgren.

Koppling placering och omsättning

Enligt honom är det helt nödvändigt för J-Södra att öka intäkterna så klubben ska ha en chans att hålla sig kvar i allsvenskan.

– Det finns en väldigt stark koppling mellan placering och omsättning, säger Kjell Lundgren.

Han tar exempelvis Halmstads BK, Åtvidabergs FF och Mjällby AIF som exempel.  

– Tittar man på de klubbarna som 2014 omsatte under 40 miljoner, där vi kommer vara i år, så är de inte kvar i allsvenskan, säger Kjell Lundgren.    

En klubb som J-Södra ofta jämfört sig med är Falkenbergs FF. Dom kvalade in i allsvenskan för några säsonger sedan och har lyckats hålla sig kvar. Men redan då hade Falkenberg starkare ekonomi än J-Södra.

– Vi låg i Superettan 2014 så det är klart att det är skillnad. Men Falkenberg jobbar jättebra med resurserna de har, säger Kjell Lundgren.

Kostnader ökar i allsvenskan

Enligt Patrik Lundgren, klubbchef för Falkenbergs FF, ökar vissa kostnader när en klubb kvalar in i allsvenskan vilket ställer krav på föreningen.

Han uppger att Falkenbergs FF bland annat lyckades få mer intäkter från sina sponsorer.

– Men det var även mer publik på matcherna vilket gav mer publikintäkter, säger han.

Nya arenan livsviktig

Och även J-Södra måste öka publiksiffrorna för att få in pengar.

– Vi tror att vi kommer kunna maximera ut runt 50 eller 55 miljoner på Stadsparksvallen. När vi sedan får den nya arenan om tre år så kan vi ta nästa steg, säger Kjell Lundgren.

Hur viktig kommer nya arenan på Jordbron bli för er?

– Jag tror den är livsviktig, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Jönköpings Södra i allsvenskan

Mer i ämnet