Sex skadade efter utsläpp i köpcentrum

Uppdaterad
Publicerad

Sesamhuset i centrala Jönköping fick under torsdagseftermiddagen utrymmas sedan någon typ av vätska eller gas läckt ut i lokalen.

– Någonting luktar och har läckt ut, men vi vet inte än vad det handlar om. Vi är på plats för att undersöka lokalerna nu, berättar Börje Andersson inre befäl på räddningstjänsten i Jönköping.

Larmet kom strax efter klockan fyra på torsdagseftermiddagen. Butiken är nu stängd och flera ambulanser är på plats för att ta hand om de personer som befann sig inne i klädaffären. Enligt Länssjukhuset Ryhov har sex personer blivit lindrigt skadade av gasläckan.

– När vi kom dit var de påverkade men vi vet inte av vad. De hade andningsbesvär och får nu syrgas, berättar Börje Andersson.

Vid 16:30 kom beskedet att räddningstjänsten utrymmer hela Sesamhuset.

– Vi kan fortfarande inte säga vad det beror på. Det enda vi vet är att en restaurang i huset har gasol, men den lukten känner man ju igen så det är knappast troligt, säger Börje Andersson.

Räddningstjänsten har gjort mätningar inne i huset. Mätinstrumenten har inte gett några utslag.

– Det är inget explosivt, säger Gunnar Hansson, inre befäl vid räddningstjänsten.

Räddningstjänsten i Jönköping har nu tagit hjälp av kollegor från Göteborg som med särskilda mätinstrument ska försöka identifiera vad det är som läckt ut i fastigheten.

Det fanns först misstankar att gasen kom från en läckande kylmaskin på taket, men räddningstjänsten dementerar nu att den är källan till utsläppet.

Polisen har nu upprättat en anmälan om arbetsplatsolycka.

– Eftersom personal förts till sjukhus rubriceras det som vållande till kroppsskada, säger Peter Nordengard, vakthavande befäl vid Jönköpingspolisen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.