Kvalrivalen Modo:s målvakt går till HV71 nästa säsong. Foto: David Wreland/BILDBYRÅN

Kvalrivalen blir ny målvakt i HV71

Uppdaterad
Publicerad

Han beskrivs som en av de bästa målvakterna i SHL under förra säsongen. Nu tar kvalrivalen Modo:s Lassi Lehtinen på sig HV-tröjan de kommande två säsongerna.

– Jag ser verkligen fram emot att komma till HV71 med de fantastiska fans klubben har. HV71 har ett spännande lagbygge på gång och jag är glad över att vara en del av det, säger Lassi Lehtinen i ett pressmeddelande.

Han har vunnit både JVM-guld och ligaguld i Finland och spelat flera landskamper med de finska Lejonen.

– Lassi har bevisat två år i rad att han är en av SHL:s bästa målvakter och har också under många år i Finland spelat på en väldigt hög nivå. Det ska bli kul att se honom i HV-tröjan säger Björn Liljander, general manager i HV71.

Lånas ut

Tidigare i veckan lånades Olof Glifford ut till IK Oskarshamn till nästa säsong. Utöver det är Frederik Dichow och Hugo Alnefelt på kontrakt.

– Det är naturligtvis inte hållbart att ha tre målvakter plus Olof in i nästa säsong och vi arbetar aktivt just nu för att hitta en bra lösning för alla parter, säger Björn Liljander.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.