Lämnade nyckeln i bilen – tjuv slog till

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna i Habo som startat sin bil på garageuppfarten och sedan gått in för att hämta något i bostaden fick den stulen under morgonen. Nu söker polisen efter bilen.

Stölden inträffade strax efter klockan halv nio på måndagen. När bilägaren kom ut till bilen satt en främmande man i förarsätet som körde iväg när han såg kvinnan.

– Kvinnan var inne ihuset en kort stund för att hämta något, men hörde hur bilens motor plötsligt började rusa, berättar Erik Terneborn, polisens presstalesperson.

Polisen har skrivit en anmälan om tillgrepp av fortskaffningsmedel och bilen är utlarmad och efterlyst.

Får inte lämna bilen obevakad

Enligt polisen kan även brottsrubriceringar tillkomma mot kvinnan eftersom det är brott att lämna bilen utan uppsikt med nyckeln i.

– Man får inte lämna sin bil utan uppsikt, olåst och med nycklarna i så att den kan brukas av någon annan, säger Terneborn, i straffskalan står det att man kan dömas till böter på 2000 kronor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.