Man i 30-årsåldern åtalas för mord på 27-årig man i Anneberg
Nu åtalas den man som suttit häktad för mordet på en 27-årig man i Anneberg i mitten av december förra året. Han nekar till mord men erkänner synnerligen grov misshandel och vållande till annans död.
Det var onsdagen den 10 december, strax efter klockan 22, som polis larmas till Anneberg där en stickskadad man hittats utomhus. Mannen förs till sjukhus och en omfattande jakt på gärningsmannen påbörjas.
Strax före klockan 02 meddelar polisen att de gripit en man på vägen mellan Anneberg och Eksjö. En halvtimme senare meddelar de att den skadade mannen har avlidit och att de utreder mord.
Mord på man i Anneberg
De två männen kände varandra. De har bland annat bott på samma behandlingshem under en tid.
Känd av polis och psykiatri
Den nu åtalade mannen är i 30-årsåldern. Han kommer från Västra Götaland, men har bott på olika adresser på Höglandet i omgångar. Han är känd av polis och psykiatrin sedan 15 år tillbaka. Så sent som dagen efter han greps, åtalades han i ett annat mål som gällde våld mot två poliser som eskorterat honom till psykakuten.
Här kan du läsa mer om den åtalade mannen.
I klippet berättar Emma Harrius, senior åklagare om mordet
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.