Resutatet visas i En ny avhandling som gjorts vid Akademin för Hälsa och välfärd på Högskolan i Halmstad. Den baseras på en registerstudie av 12 269 unga vuxna med intellektuell funktionsnedsättning.
Avhandlingen visar att mindre än hälften, 47 procent, av de före detta särskoleeleverna har daglig verksamhet, hela 22,4 procent arbetar och 6,6 procent studerar. En betydande andel, 24 procent, tillhör kategorin ”någon annanstans” och har vare sig daglig verksamhet, ett arbete eller är studerande.
– Det är ju en oväntat stor andel. Eftersom vi har ett välfärdssystem som ska fånga in personer som är i behov av samhällets stöd, så är det ju oväntat att det är en så stor andel som inte har någon av den här typen av sysselsättning som vi kunde identifiera, säger Jessica Arvidsson, doktorand och författare till avhandlingen.
Saknar nätverk
Rektorn för Sanda gymnasiesärskola är bekymrad.
– Det är för stor andel som inte har sysselsättning, säger Elisabet Sjöberg och fortsätter:
– Det som är svårt för våra elever är att de inte har så stort nätverk runt omkring sig. De här eleverna behöver hjälp till det.
Elisabet Sjöberg berättar att skolan arbetar på att få in Arbetsförmedlingen tidigare. I dagsläget sker kontakten först under det fjärde läsåret.
– Framför allt har samhället ett stort ansvar för att alla medborgare ska få rätt till arbete och även rätt att få påverka vilken sysselsättning som man har anledning att värdesätta och som man vill vara i, säger Jessica Arvidsson.
Könsskillnader
Det är också stora skillnader i vem som får ett jobb och inte. 70 procent i gruppen som har ett arbete är män, och bara 30 procent är kvinnor.
– Det skulle till exempel kunna förklaras av vilket program man har gått i i särskolan, där kanske män har en närmare koppling till arbetslivet i sin praktik redan under sin skolgång, medan kvinnor saknar den typen av koppling, säger Jessica Arvidsson.
Arbete främjar hälsan
Just nu pågår ytterligare studier vid högskolan i Halmstad, som ska fördjupa kunskapen om före detta särskolelever. Särskilt om de som saknar sysselsättning.
– Forskningen har visat att arbete främjar hälsan hos människor. Att man känner ett större välbefinnande av att ha den här tillhörigheten till att arbeta. Det gäller naturligtvis även för personer som har gått i särskolan.