Det är två stora kedjor som har funnit i centrum sedan många år tillbaka kommer nu försvinna och från båda håll utrycker de att de väljer att satsa på andra håll.
– Jag har funderat på det här en ganska lång tid och det är ett gemensamt beslut med svenska McDonalds, säger Christer Liliegren som äger restaurangen i centrum.
– Det byggs mycket på A6 och vi väljer att satsa mer på den butiken, det kommer passa oss och våra kunder bättre känner vi, säger Mattias Johansson som är Sverigechef på Stadium.
Inga uppsägningar
På McDonalds jobbar idag cirka 40 personer där drygt fem jobbar som heltidsanställda men alla som jobbar i city och som vill kommer erbjudas andra tjänster på någon av de andra McDonaldsrestaurangerna i Jönköping.
– Jag har inlett en förhandling med facket men målsättningen är att alla som vill ska få erbjudande om att jobba på någon av mina restauranger eller på Mcdriven utanför A6 som har en annan ägare, säger Christer Liliegren.
På Stadium i Jönköping har nerläggningen varit känd internt sedan början av året och även här är målsättningen att alla som vill jobba kvar på stadium i Jönköping ska få göra det.
– Vi har precis avslutat förhandlingar med facket men målet är att alla inblandade ska erbjudas en möjlighet att jobba kvar på Stadium i Jönköping, och det ser ut som vi lyckas med det, säger Mattias Johansson som är Sverigechef på Stadium.
Både McDonalds och Stadium kommer att avsluta sin verksamhet i city i början av nästa år. hamburgerestaurangen kommer öppet sista dagen den 8 januari 2017 medan Stadium har öppet januari ut.