Vid halvårsskiftet lägger Swedbank ner kontoret i Skillingaryd och verksamheten flyttas istället till Vaggeryd. Sedan tidigare är det känt att även Nordea lämnar orten och därmed blir Skillingarydsborna helt utan bank, det skriver Skillingaryd.nu.
– Att det skulle bli så här hade vi inte planerat. Bara under de sista åren har den tekniska utvecklingen förändrat hela den finansiella branschen, inte minst via smartphones och surfplattor, säger Mårten Ewertson, Swedbanks kontorschef i Vaggeryd och Skillingaryd till nättidningen.
Ingen sägs upp
Bankomat och servicebox kommer dock att finnas kvar i Skillingaryd och ingen i personalen kommer att sägas upp i samband med nedläggningen.
– Våra medarbetar i Skillingaryd följer med till Vaggeryd. Det innebär våra kunder kommer att kunna ha kvar sina bankkontakter som tidigare.