Efter problem för grannar i Barnarp köpte kommunen nyligen den fastighet där det under några år har bedrivits striptease. Men den gamla ägaren till strippklubben öppnar nu ny verksamhet på Torpa i centrala Jönköping.
Den nya klubben kommer finnas på den kroglokal som i dag finns mitt emot Torpaskolan och katolska kyrkan. Strippklubben ska ha öppet från nio på kvällen till fem på morgonen.
Men enligt uppgifter till SVT Jönköpingsnytt har nuvarande krogen Söderhörnan inte tillstånd för det. Idag finns ett tillstånd för allmän tillställning mellan klockan 18-01. Där innefattas till exempel dans och livemusik.
Fastighetsägaren vill stoppa
Fastigheten där krogen finns ägs av en av stans största fastighetsägare, Jönköpings Bygginvest. Där kommer beskedet om striptease-verksamhet som en total överraskning.
– Jag är förvånad, ledsen och förbannad. Vi kommer att göra allt för att stoppa det här. Kosta vad det kosta vill. Vi har direkt satt våra jurister på att se till att verksamheten inte kommer igång, säger Fredrik Erlandsson vd på Bygginvest.
Erlandsson menar att den här typen av verksamhet inte är förenlig med det som Bygginvest vill se i sina lokaler. Krogägaren har fått ultimatum. Antingen ska han se till att verksamheten inte startar. Gör den ändå det kommer kontraktet med krogen att brytas.
Kommunen vill se polisinsats
Jönköpingsnytt har sökt krogägaren till Söderhörnan, men får beskedet att varken han eller den person som ska starta striptease kommer att lämna några kommentarer i dag.
Kommunen gick alltså nyligen in och ansåg sig lösa problemet med strippklubben i Barnarp. Moderate kommunalrådet Mats Green ser inte klubbens återuppståndelse som ett misslyckande för kommunen.
Han var tidigare kritisk till att polisen inte höll koll på verksamheten i Barnarp, men han förutsätter att de kommer att hålla koll på den nya klubben så att det inte blir störningar för grannar i området.
Jakob Eriksson är granne med krogen i huset där den nya strippklubben kommer att hållas. Varken han eller hans grannar har fått någon information om klubben. Han är kritisk till öppnandet av klubben eftersom det redan nu är stökigt och störigt med hög musik, fyllerier och bråk. Jakob befarar nu att det kommer att bli värre.