Polisen som sköt mannen i Huskvarna handlade i nödvärn

Uppdaterad
Publicerad

Särskilda åklagarkammaren anser att polisen som sköt en man i buken på en öppen gata Huskvarna handlade i nödvärn. Därför lägger de nu ner förundersökningen.

Det var den tredje mars i år som polisen kallades till en adress i Huskvarna på grund av en misstänkt misshandel av en kvinna. Vid ingripandet mot den misstänkte mannen uppstod en situation som ledde till att polisen avlossade skott, varav ett ska ha träffat den misstänkte gärningsmannen.

– När patrullen kommer till platsen möts de av en gärningsman, och han har någon typ av vapen i sin hand och patrullen på plats avlossar då sina tjänstevapen och träffar mannen, och han neutraliseras på det sättet, sa Charlie Rendahl, polisens presstalesperson som var på plats efter händelsen.

Polisskjutning i Huskvarna

Har haft rätt till nödvärn

Vice överåklagare på särskilda åklagarkammaren Eva Nilsson bekräftar att hon på måndagen har tagit beslutet att lägga ner förundersökningen.

– Utredningen har visat att polisen har handlat i nödvärn och att han har haft rätt till nödvärn, säger Eva Nilsson.

Hon menar att det nu när utredningen är klar inte finns något som tyder på att polisen gjort något fel.

– Omständigheterna har varit sådana att det inte har varit uppenbart oförsvarligt av polismannen att avlossa skotten, det är så jag uttrycker det i beslutet, säger Eva Nilsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Polisskjutning i Huskvarna

Mer i ämnet