När barnen får en lärplatta vill de ofta spela spel, menar Malin Nilsen vid Göteborgs universitet. När lärarna har planerat olika former av pedagogiskt arbete i stället, kan det bli en krock.
– Barn och lärare möts inte alltid i det här för att man har olika perspektiv på aktiviteterna, säger hon.
Kritiskt förhållningssätt
Malin Nilsen forskar i barn- och ungdomsvetenskap och har skrivit en avhandling där hon tittat på hur förskolebarn och pedagoger samspelar i förskolan när de använder lärplattor. Hon har besökt tre förskoleavdelningar med totalt 44 barn.
Malin Nilsen menar att det är viktigt att ha ett kritiskt förhållningssätt till digitala teknologier eftersom det finns starka ekonomiska krafter som vill sälja sina produkter till förskolor.
Lång erfarenhet av digital teknik
På Sörgårdens förskola i Gislaved träffar vi specialpedagogen Kristina Ljunggren Jonsson. Hon berättar att Gislaveds kommun har jobbat med lärplattor i förskolan sedan 2012.
Hon är positiv till den digitala tekniken och tycker det är bra att den nu blir en del i läroplanen. Att pedagoger och barn har olika syn perspektiv på vad lärplattan ska användas till ser hon inte som ett problem.
– Nej, det är inget problem. Det handlar ju om hur vi använder den, säger Kristina Ljunggren Jonsson.
Hur ser du på att barn får allt fler digitala hjälpmedel i skolan?
All forskning har under alla år hävdat att LEKEN är det viktigaste för inlärningen av kunskaper och för att lära sig interagera med andra barn. Varför har barn ända upp en bit i skollåldern svårt med detta? Satsa på leken de hinner lära sig den digitala världen senare. Efter över 40 år i förskola och skola så pratar jag utifrån erfarenhet. Barnen är det viktigaste vi har så låt dem leka.Det blev folk av oss också som växte upp utan skärmen framför oss (kanske mer sociala).
De som tror att barn var mer sociala förr får gärna hitta någon forskning som visar på det.
Kombination av rörelselek och tekniklek ser jag som en självklarhet. Vi gamlingar måste inse att den sociala interaktionen har flyttats från det fysiska rummet till internet. Den snabba kommunikationsera vi lever i ger så mycket större möjlgheter än vad jag hade när jag växte upp. Därför är det viktigt att vi ser till att ge dessa verktyg i tidig ålder, annars riskerar vi att skapa ett stort utanförskap.
Men glöm inte av att fysisk lek med mycket rörelse är superviktigt. Borde finnas mer av i skolan än vad det gör idag.