I klippet hör du e-sportarens bästa tips för att tidigt upptäcka missbruk. Foto: Privat

Spelexpert: Framför allt unga som fastnar i missbruk

Uppdaterad
Publicerad

Den professionella e-sportaren Max Lindqvist vill att spelmissbruk inom e-spel blir mer uppmärksammat. Han säger att det oftast är unga som trillar dit och att det kan handla om enorma summor.

”Skins” är vanligt inom onlinespel och kan handla om att man förändrar utseendet på karaktären som man spelar med eller köper ett vapen mot betalning. Kostnaden ligger på allt ifrån några kronor till flera tusenlappar. Man kan även sälja eller betta med sina skins, vilket innebär att man kan förlora dem snabbt.

Det finns ingen åldersgräns för att köpa och betta och Max Lindqvist som tävlar i spelet Counter strike uppmanar föräldrar att hålla koll på barnens spelande.

Går att stänga funktion

– Först och främst ha koll på ”inventoryn” eller förrådet som barnet har på sitt konto. Det är som en vanlig bank där man ser vad barnet har och hut myckey det är värt, säger han.

Max Lindqvist tipsar också om att stänga ner de hemsidor där man enkelt kan handla och betta.

– Det går snabbt att handla. Det är fyra knapptryck, sedan är pengarna inne.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.